temp. 4,9oC, cin. 1008 hPa, wiatr 0 m/s - KAMERY ONLINE
Czwartek, 21 Listopada 2024 
Dodaj og?oszenieWyszukaj og?oszenieAuto Komisy w SzczecinieFirmy motoryzacyjne w SzczecinieReklama w naszym serwisie
Szczeciska Gieda SamochodowaSzczeciska Gieda SamochodowaSzczeciska Gieda Samochodowa
Sdy 24-godzinne do zmian
Zblia si koniec sdw 24-godzinnych w obecnej formie. Specjalny zesp pod kierownictwem prof. Andrzeja Zolla ju przygotowuje zmiany poprawiajce ich dotychczasowe funkcjonowanie. Obejm one m.in. sprawy pijanych kierowcw.

W tym tygodniu gotowy dokument z ostatecznymi wnioskami ma trafi do ministra sprawiedliwoci Zbigniewa wikalskiego. Jeli je zaakceptuje, to po konsultacjach ze rodowiskiem prawniczym projekt zmian w przepisach trafi w najbliszych miesicach pod obrady rzdu.

– Jest problem z sdami 24-godzinnymi – mwi prof. Andrzej Zoll z Uniwersytetu Jagielloskiego. Jaki? W ostatnich miesicach krytykowano, e sztandarowy projekt PiS w wymiarze sprawiedliwoci suy przede wszystkim do karania pijanych kierowcw, a nie chuliganw, jak zakadano. Do koca wrzenia ubiegego roku w tym trybie osdzono ok. 30 tys. osb, z czego ponad 80 proc. to pijani kierowcy. A resort sprawiedliwoci zakada, e w przypieszonym trybie uda si osdzi ok. 150 tys. osb.

Prof. Andrzej Zoll zwraca te uwag na koszty. Szacuje si, e tylko na pomoc prawn z urzdu, czyli obrocw, wydano dotychczas 10–20 mln z. Ile kosztowaa praca policjantw, prokuratorw i sdziw, nie wiadomo, bo nikt im nie daje dodatkowych pienidzy za prac w takich sdach. Czsto sprawcy s te zwalniani z obowizku pokrycia kosztw procesu.

Zesp pod przewodnictwem Zolla (jest w nim kilkanacie osb, w tym sdziowie Sdu Najwyszego, prokuratorzy i profesorowie karnici) przychyla si do trzech zmian. Sprawcy nie mieliby ju obowizkowych obrocw – dostawaliby ich tylko na danie.

Policjanci poza pewnymi wyjtkami nie musieliby odstawia podejrzanych do aresztu lub izby wytrzewie (chodzi o pijanych kierowcw), a potem konwojowa ich do prokuratury i sdu. Wystarczyoby tylko spisa sprawc, a pijanemu kierowcy zabra prawo jazdy i samochd. Sprawca sam musiaby stawi si na policji lub w prokuraturze. – Konwojowanie i dozr sprawcw dezorganizuje prac policji. Generuje te powane koszty. Mwi si, e tryb przypieszony jest piciokrotnie droszy ni zwyky [czyli wydanie wyroku na normalnej rozprawie lub niejawnym posiedzeniu – red.] – wylicza Zoll. Dodaje, e policjanci z drogwki musz te chodzi na rozprawy w sdach 24-godzinnych jako wiadkowie.

Kolejna proponowana zmiana to moliwo dobrowolnego poddania si karze. Teraz jest to moliwe dopiero na rozprawie. Po zmianach mona by taki wniosek zgosi ju w prokuraturze.

Profesor Zoll postuluje rwnie wykrelenie z kodeksu karnego definicji wystpku chuligaskiego, wprowadzonej przez poprzedniego ministra. Wedug zaoe wystpek mia uatwi karanie przed sdami 24-godzinnymi m.in. chuliganw stadionowych. Ale prawnicy ostrzegali, e moe by wykorzystany do zwalczania demonstracji antyrzdowych. Z tego paragrafu skazano np. pieszego, ktry ze zoci uszkodzi lusterko w samochodzie. Gdy przechodzi przez ulic z dzieckiem i on, o mao nie rozjecha ich pdzcy samochd. Pieszy kopn wic w warte 300 z lusterko. Dolnolski sd 24-godzinny skaza go na p roku wizienia w zawieszeniu i obowizek naprawienia szkody!

Zmiany ju budz gorc dyskusj, bo nawet w gronie zespou ekspertw prof. Zolla nie ma jednomylnoci. – Te ustpstwa zlikwiduj tryb przypieszony – uwaa prof. Zbigniew Hoda, ktry jest za cakowit likwidacj sdw 24-godzinnych.

Cakowitej likwidacji chcieliby te sdziowie. Ich zdaniem z tym samym skutkiem mona sdzi chuliganw i pijanych kierowcw np. na niejawnych posiedzeniach. – Sdy 24-godzinne nie speniy swojego celu – uwaa Marcin ochowski, rzecznik sdu Okrgowego Warszawa-Praga. I dodaje: – Jest poczucie, e rodki, jakie wkada si w ich organizacj, s niewspmierne do wagi sdzonych czynw.

Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej Stanisaw Rymar wolaby jednak, eby decyzj o losach tych sdw poprzedziy badania socjologiczne. Podkrela, e trzeba stwierdzi, czy peni one funkcj prewencyjn, czyli odstraszaj przestpcw. Policjanci przekonuj, e mog to robi, bo w 2007 r. zatrzymano ponad 40 tys. pijanych kierowcw mniej ni rok wczeniej. – Reforma jest potrzebna. Ale jestem za zachowaniem obligatoryjnej pomocy adwokackiej. W tym trybie wszystko odbywa si szybko. Sprawca znajduje si w stresujcej sytuacji i jest podatny na sugestie.

Z kolei karnista prof. Piotr Kruszyski z UW, ktry jest za sdami 24-godzinnymi, przestrzega, by nie dziaa pochopnie. – Sprawy w polskich sdach si wlok. Jeli sprawcy nie bd zatrzymywani, to nie bd przychodzili na procesy.
rdo: www.motofakty.pl



Jak rozpozna usterk silnika?

Gdy zgubimy kluczyk od auta

Jak sobie radzi z droejcym paliwem

Pomyka przy tankowaniu

Autogaz - tanie paliwo na trudne czasy?

Co zrobi, aby samochd nie zamarz?
wszystkie aktualnoci >>

z dnia
WalutaKursZmiana

dolar amerykaski
1 USD  -4,469

euro
1 EUR  -4,716

funt szterling
1 GBP  -5,352

frank szwajcarski
1 CHF  -4,748


Sownik motoryzacyjny

Punkty karne za wykroczenia

Przydatne umowy i druki

Dozwolone prdkoci w Polsce

Wirtualny alkomat

Tablice rejestracyjne

Rozkady Jazdy ZDiTM
  Regulamin serwisu | Polityka prywatnoci | Kontakt z nami | Wsppraca | Pole stron