temp. 4,9oC, cin. 1008 hPa, wiatr 0 m/s - KAMERY ONLINE
Czwartek, 21 Listopada 2024 
Dodaj og?oszenieWyszukaj og?oszenieAuto Komisy w SzczecinieFirmy motoryzacyjne w SzczecinieReklama w naszym serwisie
Szczeciska Gieda SamochodowaSzczeciska Gieda SamochodowaSzczeciska Gieda Samochodowa
Nie odmwisz przyjcia mandatu
Ponioso ci, przycisne peda gazu i... miae pecha. Zapa ci patrol drogwki. Niestety, dostajesz mandat. Musisz go przyj. Nie moesz odmwi, argumentujc, e wykroczenia nie popenie. Nie moesz da, by przed zapaceniem mandatu spraw rozstrzygn sd grodzki. Chodzi o to, by odciy sdy od koniecznoci rozstrzygania w drobnych sprawach.

To scenariusz, ktry moe sta si rzeczywistoci, gdy wejd w ycie nowe przepisy przygotowywane przez Ministerstwo Sprawiedliwoci. Nowe zasady nie zaczn obowizywa wczeniej ni w przyszym roku.

Podobne rozwizania wprowadzono ju w wielu krajach UE. Dlaczego ministrowi Zbigniewowi wikalskiemu zaley na zmianie prawa? Chodzi o to, by odciy sdy od koniecznoci rozstrzygania w drobnych sprawach.

A e kierowcy mog by uciliwi dla sdziw, pokazuj statystyki. Tylko w zeszym roku przed wymiar sprawiedliwoci trafio a 105 tys. osb, ktre odmwiy policjantom przyjcia mandatw.

Mogoby si wydawa, e to niewiele, bo stre prawa wrczyli a ponad 2 mln mandatw, ale dla Temidy to kolejne sprawy, ktre trzeba zaatwi tak samo jak powane procesy. Efekt? Dodatkowe obcienie prac sdziw. A tymczasem w stolicy niektrzy z nich prowadz nawet po tysic spraw na raz.

A jak twierdzi wiceminister sprawiedliwoci Jacek Czaja: wikszo z odwoujcych si przed sdy kierowcw chce odwlec zapat mandatu. Panuje te opinia, e sdy agodniej traktuj obywateli ni policja.

Ale to tylko mit. Bo jak zwraca uwag Jacek Zalewski, dyrektor biura ruchu drogowego Komendy Gwnej Policji, i tak wikszo kierowcw przegrywa sprawy w sdach i musi podda si karze.

Obowizek przyjmowania mandatw nie oznacza jednak, e kierowcy nie bd mieli moliwoci odwoania. Owszem niezadowoleni nadal bd mogli zwraca si do sdu o rozstrzygnicie sporu z policjantami. Wczeniej jednak bd musieli zapaci. Prawo przewiduje, e ukarany ma na to zaledwie siedem dni.

Pomys ministerstwa krytykuje profesor prawa karnego Piotr Kruszyski z Uniwersytetu Warszawskiego: - To nierozsdne. Dlaczego kierowca ma by zmuszany do przyznania si do winy - dziwi si Kruszyski.

- Nie podoba mi si, e jeeli obywatel nie chce mandatu, to ma sam si odwoywa do sdu - argumentuje. Jego zdaniem przepisy nie powinny si zmieni. - Gdy kierowca si nie przyznaje, to policja kieruje spraw do sdu - podkrela profesor.

Wiceminister Czaja uspokaja, e nowe zasady karania mandatami nie powinny narusza praw obywateli. - Wejd w ycie tylko pod warunkiem, e bd zgodne z konstytucj. - To tylko dorane zmiany.

Trzeba opracowa nie tylko nowy model postpowania mandatowego - komentuje Waldemar urek ze Stowarzyszenia Sdziw Polskich "Iustitia". I sugeruje, e odwoaniami od mandatw zamiast sdw mgby si zajmowa tzw. sdzia pokoju wybierany przez radnych w gminach.

Regulacje dotyczce mandatw to tylko jeden ze sposobw na zmniejszenie korkw w sdach. Podobny efekt ma da ograniczenie moliwoci skadania rnych odwoa i zaale przez winiw. Teraz musz je rozpatrywa sdziowie, ktrzy kontroluj wykonywanie kary przez skazanych.
rdo: www.motofakty.pl



Jak rozpozna usterk silnika?

Gdy zgubimy kluczyk od auta

Jak sobie radzi z droejcym paliwem

Pomyka przy tankowaniu

Autogaz - tanie paliwo na trudne czasy?

Co zrobi, aby samochd nie zamarz?
wszystkie aktualnoci >>

z dnia
WalutaKursZmiana

dolar amerykaski
1 USD  -4,469

euro
1 EUR  -4,716

funt szterling
1 GBP  -5,352

frank szwajcarski
1 CHF  -4,748


Sownik motoryzacyjny

Punkty karne za wykroczenia

Przydatne umowy i druki

Dozwolone prdkoci w Polsce

Wirtualny alkomat

Tablice rejestracyjne

Rozkady Jazdy ZDiTM
  Regulamin serwisu | Polityka prywatnoci | Kontakt z nami | Wsppraca | Pole stron