temp. 4,9oC, cin. 1008 hPa, wiatr 0 m/s - KAMERY ONLINE
Czwartek, 21 Listopada 2024 
Dodaj og?oszenieWyszukaj og?oszenieAuto Komisy w SzczecinieFirmy motoryzacyjne w SzczecinieReklama w naszym serwisie
Szczeciska Gieda SamochodowaSzczeciska Gieda SamochodowaSzczeciska Gieda Samochodowa
Klimatyzacja to nie luksus
Klimatyzacja, uznawana do niedawna za synonim luksusu, staje si standardowym elementem wyposaenia, ktry ma wpyw nie tylko na komfort, ale i bezpieczestwo jazdy.


Popularna „klima” samochodowa po pierwsze obnia temperatur we wntrzu auta, a po drugie osusza w nim powietrze. We wspczesnych samochodach stosuje si dwa rodzaje urzdze klimatyzacyjnych – manualne i automatyczne. W przypadku tej pierwszej, wszystkie czynnoci regulacji nawiewu i stopnia schadzania regulowane s za pomoc cigie i dwigni przez uytkownika. Natomiast w klimatyzacji automatycznej, sterowanie odbywa si za pomoc elektronicznych sterownikw i czujnikw, a zadaniem podrujcych jest jedynie ustawienie danej temperatury we wntrzu auta.

Klimatyzacja z reguy jest montowana fabrycznie, przez producenta. Jednak dla posiadaczy aut wyposaonych jedynie w zwyk wentylacj, istnieje moliwo montau takiego systemu w wyspecjalizowanym warsztacie. W tym przypadku, ze wzgldu na koszty, najczciej przekadana jest fabryczna klimatyzacja z takiego samego modelu, w ktrym jednak zamontowa j producent (wraz z ukadem sterowania). Jednak adoptowanie klimatyzacji od innego auta nie zawsze jest dobrym pomysem.

S rwnie warsztaty, ktre sprowadzaj uniwersalne ukady klimatyzacyjne, ktre nastpnie dopasowuj do budowy auta. Koszt takiej przerbki, w zalenoci od modelu auta oraz producenta klimatyzatora, moe siga nawet 5 tys. z.

Niezalenie od rodzaju klimatyzacji jej obsuga jest banalnie prosta. W przypadku klimatyzacji automatycznej trzeba ustawi dan temperatur na panelu sterujcym i wczy tryb automatyczny (Auto). W klimatyzacji rcznej uruchamiamy klimatyzacj przyciskiem (AC), a nastpnie podnosimy lub obniamy temperatur we wntrzu samochodu za pomoc regulatora ogrzewania i nawiewu.

Dla organizmu ludzkiego rnica temperatur rzdu 4-5 st. Celsjusza jest ju odczuwaln ulg. W zwizku z tym nie naley wyzibia wntrza auta, gdy po wyjciu z niego, na przykad latem, nastpuje nagy skok temperatury, ktry moe spowodowa przezibianie. Zakada si, e optymaln temperatur, w ktrej kierowca i pasaerowie czuj si komfortowo to ok. 21-22 st. Celsjusza. Zbyt wysoka lub zbyt niska temperatura sprawia, e nie tylko obnia si komfort jady, ale rwnie czujno i czas reakcji kierowcy, ktry na dodatek szybciej si mczy.

Jak wic prawidowo korzysta z klimatyzacji? Tu po wejciu do nagrzanego samochodu naley nieco przewietrzy kabin, a wic przez pierwsze 2 - 3 min. jedziemy z otwartymi oknami. Przez kilka pierwszych minut po uruchomieniu „klimy” mona ustawi wentylacj na obieg wewntrzny, co dodatkowo przypieszy schodzenie wntrza.

Naley doda, e aby zapewni dusz ywotno ukadu klimatyzacji, zalecane jest systematyczne jej uywanie, gdy wraz z czynnikiem chodzcym, po caym ukadzie rozprowadzany jest rodek smarujcy. W tym miejscu warto zaznaczy, e klimatyzacja wbrew powszechnej opinii nie suy jedynie do uytku w letnie, upalne dni. Naley jej uywa przez cay rok wraz z ogrzewaniem, a wwczas, np. w okresie jesienno - zimowym, szyby mniej paruj.

Raz do roku, szczeglnie przed sezonem letnim samochd powinien trafi do specjalistycznego warsztatu, w ktrym sprawdzone zostanie prawidowe dziaanie caego ukadu. W rd czynnoci obsugowych, ktre powinny si znale na licie mechanika, znajduje si wymiana filtru przeciwpyowego, oczyszczenie kanaw wentylacyjnych, kontrola odprowadzania na zewntrz samochodu skroplonej na parowniku wody i ewentualne uzupenianie oleju w caym ukadzie.

Dusza jazda z zanieczyszczon klimatyzacja moe grozi chorobami ukadu oddechowego i alergiami, warto wic o ni dba.

Zdaniem eksperta

Grzegorz Walasiuk - serwisant klimatyzacji

Bezwzgldnie najlepsza i najtrwalsza jest klimatyzacja, w ktr nikt nie ingerowa. A wic nowa. Wszelkiego rodzaju przerbki czy „przekadki”, nawet z identycznego modelu, mog skutkowa jej wiksz awaryjnoci w przyszoci. W czasie takiej operacji mimowolnie narusza si poszczeglne elementy caego ukadu, ktry w przypadku starszych aut, moe po prostu ulec uszkodzeniu.
rdo: www.motofakty.pl



Jak rozpozna usterk silnika?

Gdy zgubimy kluczyk od auta

Jak sobie radzi z droejcym paliwem

Pomyka przy tankowaniu

Autogaz - tanie paliwo na trudne czasy?

Co zrobi, aby samochd nie zamarz?
wszystkie aktualnoci >>

z dnia
WalutaKursZmiana

dolar amerykaski
1 USD  -4,469

euro
1 EUR  -4,716

funt szterling
1 GBP  -5,352

frank szwajcarski
1 CHF  -4,748


Sownik motoryzacyjny

Punkty karne za wykroczenia

Przydatne umowy i druki

Dozwolone prdkoci w Polsce

Wirtualny alkomat

Tablice rejestracyjne

Rozkady Jazdy ZDiTM
  Regulamin serwisu | Polityka prywatnoci | Kontakt z nami | Wsppraca | Pole stron